Nedajte sa oklamať alebo najčastejšie mýty množiteľov!

Zháňate nového člena rodiny a inzerátov je toľko, že si ani neviete vybrať? Preukaz pôvodu (PP) k psíkovi nepotrebujete, pretože nebudete chodiť na výstavy? A viete aký je rozdiel v šteniatku s PP a bez PP?
Šteniatko bez PP by nemalo stáť viac ako z útulku. Ich rodičia sa často pária v mladom veku a nikto nevie vylúčiť, že nie sú súrodenci. Môžu preniesť na šteniatka dedičné choroby. Veľkým trendom je aj odovzdávanie šteniatok v 6. týždňoch, čo môže negatívne ovplyvniť ich správanie voči iným psom, ľuďom alebo môžu byť ustráchané. Často šteniatka z inzerátov nemajú ani čip, takže neboli ani veterinárne ošetrené, čím množitelia tiež porušujú zákon.
Rodičia psíkov s PP musia byť uchovnení, to si vyžaduje bonitáciu a pred ňou úspešnú výstavu alebo aj skúšku, genetické testy, rôzne vyšetrenia, líši sa to podľa požiadaviek na plemeno. Bonitácia posudzuje psíka podľa štandardu jeho plemena, výsledok je chovný alebo nechovný. Keďže ide o chovnú stanicu, vyberá sa vhodný pár na párenie, nestane sa, že sa narodia šteniatka neplánovane. Šteniatka sú často po narodení skontrolované poradkyňou chovu. Nový majiteľ dostane šteniatko najskôr v 50tom dni života čo je v 7. týždňoch, avšak môže to byť aj neskôr s čipom alebo s tetovaním a zmluvou. Niektorí chovatelia robia aj štartovacie balíčky, kde sú základné potreby pre šteniatko a veľmi často ponúkajú poradenstvo. Neplatíte len za šteniatko, ale aj za servis, je to značný rozdiel oproti šteniatkam bez PP.
Odhaliť množiteľa alebo množiareň, nie je jednoduché. Pripravila som si pre vás 5 najčastejších mýtov množiteľov.
- Fena má mať aspoň raz za život šteniatka
Psíčkari si často myslia, že fenu oberú o dobrý pocit byť mamou. Veľmi často zabúdame, že psy sú iný druh a neprežívajú pôrod detí tak ako ľudská matka, pre nich je to iba párenie, zodpovednosť nad tým by sme mali prevziať my ľudia.
Niektorí majitelia nechcú prísť o svojho psíka, tak chcú po ňom aspoň jedno šteniatko, ale to, že je váš psík skvelý, neznamená, že bude aj jeho šteniatko, pretože predsa len ide o kríženca a pri párení je aj ten druhý rodič, po ktorom môže šteniatko zdediť povahu.
Často k sebe pripúšťajú psov ľudia aj pred kastráciou alebo sterilizáciou, čo nedáva zmysel. Zo zdravotného hľadiska má fena po kastrácii nižšie riziko vzniku rakoviny mliečnych žliaz. - Naše šteniatka by mali preukaz pôvodu, ale...
Sú veľmi svetlé, majú krivé nohy či predkus, sú malé a podobné.
Ak šteniatko z chovateľskej stanice nespĺňa nejakým spôsobom štandard, tak sa mu papiere "neodoberú", ale príde o možnosť uchovnenia, čiže v dospelosti už nebude môcť mať potomkov. - Rodičia majú PP, ale nemali sme čas chodiť na výstavy
Ak by naozaj išlo iba o výstavu, málo kto, by zahodil potenciál chovnej feny a psa kvôli jednej výstave. Za ďalšie, ak niekto nemá čas pripraviť a zobrať psíka na výstavu, ktorá ešte nezaručuje, že bude pes úspešne uchovnený, tak ako bude pracovať so šteniatkami? Hrať sa s nimi, hladkať ich, upratovať po nich, starať sa o ich mamu a hľadať im zodpovedné domovy, zvláštne. - Šteniatka nemajú "papiere", ale ak chcete, môžete si ich dorobiť
Preukaz pôvodu sa dorobiť NEDÁ. Nevydá Vám ich žiaden veterinárny lekár. - Očkovací preukaz nie je preukaz pôvodu
To, že dostane so psíkom aj očkovací preukaz je dobrá správa, pretože bol prehliadnutý veterinárom a mal by mať čip, ale nie je to to isté ako preukaz pôvodu.
Verím, že ste sa dozvedeli niečo nové a už nepodporíte množiteľa. Zakúpte si psíka s PP z chovnej stanice alebo si ho zaobstarajte z útulku.
Ak chcete vedieť viac k téme množenia, prečítajte si tento článok.