Má váš pes zvládnutú sebakontrolu?

Ukradol vám už niekedy psík jedlo z ruky či zo stola? Skáče na vás, keď máte jedlo v ruke? Prediera sa cez dvere ako zmyslov zbavený? Vidí loptičku a už ho nič iné nezaujíma? Tak určite pokračujte v čítaní.
Keď má psík sebakontrolu, tak sa dokáže ovládať aj pri veciach alebo v situáciách, ktoré veľmi chce a dokonca aj vtedy, keď neviete zasiahnuť. Nezoberie si šunku zo stola aj keď ste v druhej miestnosti, pretože čaká na vypúšťací povel a nie na to, kedy odídete z dohľadu.
Aký je rozdiel medzi sebakontrolou a poslušnosťou?
Poslušnosť vyzerá takto: Prinášam psíkovi večeru, dám mu povel sadni, položím misku na zem a pri vypúšťacom povele môže ísť do misky.
Sebakontrola vyzerá takto: Prinášam psíkovi večeru, položím misku na zem a ak sa do misky neprediera, ale čaká na vypúšťací povel, tak sa k miske dostane.
Sebakontrola pre psíka znamená to, že dostane čo chce za určitých podmienok.
Napr. K inému psovi sa dostane len v kľude, bez ťahania sa. Misku s jedlom dostane, keď sa do nej nebude predierať.
Krátky návod tréningu sebakontroly na jedlo:
1. Zoberte do ruky odmenu, zatvorte ruku v päsť a keď sa psík nebude snažiť do ruky dostať povedzte povel napr. zober a otvorte ruku.
2. Ak váš psík zvláda predošlé cvičenie, tak si zoberte odmenu do otvorenej dlane a ak je v pokoji niekoľko stotín, povedzte povel a nechajte ho zjesť odmenu. Zo začiatku netrápte psíka dlho, postupne predlžujte dobu čakania. Najprv majte ruku v jeho výške, postupne posúvajte ruku nižšie k zemi, tým zvyšujete náročnosť.
Tu je celý návod od majiteľky Psieho centra Pozitív.
Tréning sebakontroly je veľmi náročný, hlavne na trpezlivosť majiteľa, ale výsledok stojí za to.☺
Tak čo, má váš psík zvládnutú sebakontrolu? S akou situáciou alebo vecou váš psík najviac bojuje?