Čo je manipulácia so súhlasom?

Potrebujete psíkovi ostrihať pazúre, ale len keď zazrie kliešte na strihanie, uteká? Musíte ísť na veterinu, ale už len tú cestu prežíva veľmi zle a nechce ani prejsť cez dvere? Alebo ste ten šťastný majiteľ, ktorého psík nemá s týmto problém?
Manipulácia so súhlasom ako už z názvu vyplýva berie ohľad na to, čo prežíva pes. Pes dáva súhlas na rôzne (väčšinou nepríjemné) úkony a dá najavo signálmi kedy potrebuje pauzu. Aplikovanie kvapiek do oči/uši, strihanie pazúrov, česanie, nasadzovanie náhubku, meranie teploty na veterine, všetko sa dá natrénovať tak, aby bol psík v pohode.
Vedeli ste, že keď psík stojí ako zamrznutý, tak nie je v pohode?
Prežíva taký stres, že sa nevie ani pohnúť. Často sa to stáva na vyšetrovacom stole u veterinára. Aj toto je jedno zo znamení, že treba zapracovať na lepšom postoji psíka k manipulácii.
Dôležitý je tréning. Ten môže obsahovať fixáciu v ľahu, v stoji, v ľahu na boku, nouse touch (dotknutie nosom niekde) alebo položenie hlavy na dlaň/target.
Ďalšie kľúčové veci v tomto tréningu sú ŠTART a STOP signál.
ŠTART signál môže byť napríklad položenie hlavy na predmet, to znamená, že je pes v poriadku s tým čo sa bude diať a zvláda to.
STOP signál môže byť zdvihnutie hlavy z predmetu, čím nám dá pes najavo, že je to už na neho veľa a potrebuje pauzu.
Kto by nechcel, aby si dal jeho psík nasadiť náhubok či navštíviť veterinu bez problémov a dokonca s radosťou. Ak by ste chceli pomôcť v tréningu, pozrite si stránku Psie centrum Pozitiv alebo si dohodnite tréning manipulácie. Odporúčam aj skupinu na Facebooku Veterina pozitivně.
Aké pocity z manipulácie má váš psík? Je v strese alebo to zvláda veľmi dobre?